Úterý 14. července 2020, svátek má Karolína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 14. července 2020 Karolína

Proč už zase modelujete jen "na úspěch"...

10. 08. 2019 19:24:39
Vážený pane Sedláčku, i když si Vás rád poslechnu či přečtu, nemohu se vždy zbavit dojmu, kterým jste mě tentokrát ve Vašem posledním příspěvku "praštil" přes nos tak, že jsem i v křesle před počítačem málem udělal salto (nazad).

Jako obvykle - obdobně, jako když hovoříte o ekonomii či čemkoliv jiném - děláte chybu, která je tolik vlastní spíše programátorům a jiným geekům z IT branže (a politikům, snílkům, manažerům, anarchistům atd). Nejpřiléhavější termín, který mě k pojmenování tohoto hříchu napadá je: "modelování na úspěch".

Stejně jako když programátoři řeší nějaký software, manažeři nějaký proces a vizionáři nějakou vizi, simulují tu danou věc (v hlavě, hubou či vzácně dokonce i na papíře) poměrně pečlivě a obšírně, nicméně vždy jen procházejí nějakou "úspěšnou" cestou. Mnohdy tisíckrát upravenou, optimalizovanou, kvůli tomu pak leckdy i křivolakou. Ale vždy jen úspěšnou.

Nechápu. Nechápu, proč si pak nikdo nesedne na jednotlivé body a kroky té cesty a nezačne řešit možná selhání, chyby či dokonce útoky na jednotlivé komponenty toho řešení (ať už jsou těmi komponentami nějaké konstrukční prvky či jsou to jen konstrukční prvky v podobě nějakých kroků či akcí nějakého procesu). A pokud tak někdo učiní a snaží se celé řešení připravit i na tyto odchylky a problémy, je označen za škarohlída, kazisvěta či bořiče.

Jo, někdo tu "úspěšnou cestu" musí vymyslet, vysnít, vytyčit, vykomunikovat a vychválit. A taky si pro ní vynutit vyplacení z vyšších míst (tomu všemu dohromady se tuším říká "marketing"). Ale to není její výroba a co hůř, to není ani správný vstup pro její vyhodnocení. Ano, ta cesta je možná, možná bude i (náhodou) úspěšná, ale nelze se dívat jen na tu světlou stranu mince. Všude je (a všechno má) chléb o dvou kůrkách.

Stejně tak i Vaše nadšené líčení jednokolek/monokolek/unicyklů či jak se ta věc jmenuje, je sice překrásná, skoro mi připadá taky až jako marketing či dokonce přímo propagace, ale opět: nelze ostatní motivovat a nějaké přínosy jim slibovat jen jednostranně subjektivně zaměřenými vyhodnoceními. Dovedete si představit, jak bych například já (a protože mě, předpokládám, neznáte, tak samozřejmě jako mnoho jiných, mě podobných, kterým nám nestačí ani ježdění na kole na to, abychom se vešli do dveří a do běžné konfekce) na takovém "sportovním" náčiní dopadl? (To, že Vy náhodou netloustnete, asi nebude dáno 4km baletními choreografiemi.) Jak by dopadla jakákoliv pěší zóna, jejíž konstrukce (urbanistická, nikoliv stavební) prostě s tolikými tak rychle se pohybujícími lidmi zkrátka nepočítá, neb s nimi nepočítala posledních několik stovek let? Jaké dopady by to mělo na elektrickou síť, kanceláře a zaměstnání, obchodní a servisní sítě - vždyť my ještě neumíme ani budovat stojany na kola či nabíječky na elektroauta tak, aby z toho vznikla rozumná infrastruktura, i v té silniční se pořád máme co učit. A už zase abychom vše kolem překopávali, jen proto, že je něco cool? Co kdybychom takhle jednou něco nejprve dodělali, než zase půjdeme dál?

Ano, jednokolky jsou úžasné, opravdu realita předběhla sny a vize, ale asi spíš proto, že mnoho lidí, i když je to - typicky tak po 30-40 či více kilometrech ostré chůze po horách - snad napadlo, zapojilo obratem zdravý rozum a ten sen se jim zase začal rozplývat.

Ne, nechci Vám, ani nikomu tuhle bezva věcičku brát. Možná si ji i sám pořídím, v zásadě se mi hrozně líbí. Ale hrozně se mi nelíbí jednostranné, nevyvážené a analyticky nesystematické úvahy na jakékoliv téma. Jak uvedeno výše - každý chleba je o dvou kůrkách a je právě znakem kvalitního analytika a komentátora umět najít (!), zhodnotit a zvážit všechny stránky a pohledy dané mince (nebo alespoň většinu z nich). A trochu mě děsí, když někdo se statutem influencera, není schopen v těch myšlenkách, které se snaží do svého okolí implantovat, aplikovat dostatečnou systematičnost a střízlivý nadhled.

Jen se podívejte, kam nás dostaly a dostávají ty sny pánů Gatese, Jobse a mnoha dalších jen v oblasti elektronizace. Jak krásně na to reaguje britské "Temper, temper!"

(Původní článek)

https://www.facebook.com/sedlacekt/posts/10156805376004582:0

Autor: Lukas Plachy | sobota 10.8.2019 19:24 | karma článku: 5.52 | přečteno: 162x

Další články blogera

Lukas Plachy

Střelba do vlastních řad: Živit se v IT poctivě? Nemožné...

Dnes není nejmenších pochyb o tom, jak báječně se informační technologie rozšířily mezi nás a do našich životů. Obdobně se v jisté báji radovali obyvatele Tróje nad jedním dřevěným koněm. A tím nemám na mysli počítačové viry.

21.5.2019 v 16:17 | Karma článku: 17.05 | Přečteno: 1362 | Diskuse

Lukas Plachy

Omluva seniorce před divadlem...

Bylo ještě docela světlo, takže nic nenapovídalo tomu, že se kvapem blíží sedmá hodina večer, když jsem spěchal od fontány u brněnského Janáčkova divadla.

13.5.2019 v 21:23 | Karma článku: 17.34 | Přečteno: 863 | Diskuse

Další články z rubriky Hyde park

Zdenek Horner

Použití nacistické symboliky na fotce u perexu je problém

Podle mne je to velký problém. Nacistickou symboliku zakazuje zákon. Zde ovšem z libovolně nicotného důvodu se někteří blogeři bez toho neobejdou? Věřím, že se administrace na důvod jistě zeptala.

30.6.2020 v 22:06 | Karma článku: 7.04 | Přečteno: 287 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Mně se nechce doplácet na imigranty. Německé učitelce zas na oligarchy z Čech a Maďarska

Jo. Andrej Babiš se kope o to, aby nám nebyly nařizovány kvóty uprchlíků, bo ono se to špatně lidem v nouzi doma vysvětluje. Angela Merkelová má stejný problém. Vysvětlit německé sestře či pekaři solidaritu k oligarchům východu

25.6.2020 v 18:32 | Karma článku: 18.45 | Přečteno: 590 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Vysvětlení k mým glosám, které tu nejsou

Své glosy uvedené dnes a včera jsem smazala. Nesmazala je tedy administrace. Vedlo mě k tomu víc důvodů, koneckonců, neudělala jsem to poprvé, starší články tu některé nenajdete, řečeno bylo potřebné, netřeba. Adminům se omlouvám.

21.6.2020 v 15:34 | Karma článku: 10.94 | Přečteno: 303 |

Karel Kužel

Sítě sociální a neuronové

Šedá kůra mozková se skládá z buněk zvaných neurony. Jejich velká síla je v propojenosti. Neuron přijímá spousty podnětů a svou reakci na ně posílá dalším. Sociální sítě jsou svým způsobem obdobou šedé kůry.

21.6.2020 v 12:00 | Karma článku: 7.90 | Přečteno: 120 | Diskuse

Petr Koláček

Křišťálová noc – Mineapolis style – Aneb čí LIVE Matter ?

K událostem v USA už se vyjádřil snad každý, Všem však uniká jedna důležitá okolnost a proto k tomu napíšu i já

5.6.2020 v 14:40 | Karma článku: 12.33 | Přečteno: 156 | Diskuse
Počet článků 24 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1688

Odborník je člověk, který ví stále více o stále méně věcech, až nakonec ví úplně vše o naprosto ničem.

Osoba se širokým rozhledem je člověk, který ví stále méně o stále více věcech, až nakonec neví vůbec nic o naprosto všem.

 

Jsem odborník se širokým rozhledem - nevím vůbec nic o naprosto ničem.
http://lukas.plachy.eu

Seznam rubrik

více