IDN - nová éra nebo konec globálního Internetu?

11. 05. 2010 0:38:28
V souvislosti se zaváděním národních znaků v doménách se stále palčivěji vyskytuje otázka: Je tato nová vymoženost Intetnetu užitečná? Nepovede nakonec ve svém důsledku k rozparcelování celé sítě, protože některé její části nebudou dostupné?
I jméno domény bude všude lokální...I jméno domény bude všude lokální...NASA/ICANN, koláž L. Plachý

Je zvláštní že i od svých IT kolegů jsem se setkal s velmi chladným přijetím tohoto drobného vylepšení doménových jmen. Buďto s názorem, že celá ta záležitost je dost nafouklá (a pokud se člověk dívá na propagaci na ICANN, tak se takovému pocitu opravdu neubrání), nebo že je to pěkná blbost - jak pak budeme odesílat e-maily do Číny?

Osobně bych to tak dramaticky neviděl - toto vylepšení se totiž, podíváme-li se blíže, nachází pouze a jen na straně klientské, tedy prohlížečů. Technologicky se pro domény takřka nic nemění. Veškeré domény s rozšířeným názvem půjde stejně zase přepsat základní ASCII latinkou a to jako xn--něco (tedy vlastně xn--neco) kde ono "neco" je zakódovaný řetězec pomocí tzv. punycode (WiKi zde).

A co uživatelská stránka? Nejprve si trošku rozdělme uživatele Internetu:

  1. Uživatelé užívající výhradně "vlastní" (soukromé, podnikové...) počítač(e) nebo prostředí
  2. Uživatelé "cestující"od počítače k počítači
  3. Uživatelé jednorázově "vykořenění" (tj. ať již ze skupiny 1. nebo 2., ale aktuálně donucení pracovat s jiným PC - například turista na dovolené)

A pokud budeme hovořit o komplikacích, může dojít - myslím si - k následujícím možnostem:

  • Uživatel chce brouzdat na své oblíbené stránky ze "svých" PC.
  • Uživatel potřebuje jednorázově cizí stránku.
  • Uživatel chce poslat někomu e-mail (ze "svých" obvyklých adresátů)
  • Uživatel chce poslat e-mail někomu například v Číně.

Pokud chce někdo brouzdat na svoje oblíbené stránky, pak si troufám tvrdit, že v případě (1.) má tyto stránky buďto v historii prohlížeče, nebo v Oblíbených položkách a určitě je mu jedno, jak vypadá název domény. Pokud jde o druhou skupinu, ta pravděpodobně nepoužívá počítače s čínskými národními znaky (jinak bychom takovou osobu řadili do skupiny 3.), ale počítače s nainstalovanou českou klávesnicí. Pokud je dotyčný natolik fenomenální že jeho oblibený web je stránka pouze s čínským názvem domény (no ostatně proč ne...) pak má pořád ještě tyto možnosti: Použít nějkou "internetovou" klávesnici (která mu činské znaky převede) nebo použít vyhledávač (který mu stránku najde a nabídne mu link - předpokládáme že oblíbenou stránku zná takže snad i ví jak ji hledat!) nebo si adresu svého milovaného webu prostě zapamatuje v punycode. U (3.) (tj. "vykořeněných" uživatelů) to snad také nebude problém - opět s podobnými řešeními jako u (2.).

Pokud provádíme jednorázového zobrazení cizí stránky, málokdy se zadává doména. Obvykle používáme vyhledávač (třeba i na věci které jsme viděli třeba na letáku v MHD). Pak je jedno ze které skupiny osob jsme, s výjimkou turisty který si koupil v cizině lákavý balíček sucharů a potřebuje napsat adresu webu výrobce aby zjistil jestli to neobsahuje třeba lepek (jestli to neuvedli anglicky v latince na balení tak to na webu asi těžko najde, ale to je jen příklad prosím Vás!), ale tady bych se zasadil za to, že 99% problémů za nás vyřeší vhledávač.

Zkusme malý příklad: Mým oblíbeným městem jsou Dačice (okr. Jindříchův Hradec), a i když jsem z Brna, občas v Dačicích po něčem pátrám na jejich webu. Pokud by se radní města Dačice rozhodli zaregistrovat si (jenom) doménu dačice.cz (když si odmyslíme že CZ NIC zavedení diakritiky zatím neplánuje - pokud to budeme respektovat, tak si představme třeba xn--daice-iya.eu) pak já s jejím zobrazením určitě nebudu mít problém (jak jste si mohli všimnout, píši s diakritikou, takže odpovídající klávesnici mám nainstalovanou). A co Japonský turista, klapající na svém PC v hotelovém pokoji, který hledá toto krásné město? Myslím že mnohem spíše poprosí o pomoc strejdu Googla a ten už mu milerád nabídne odpovídající link. Na ten turista klikne a.... dál už to není třeba popisovat - o dacice-iya.eu daný turist pohledem ani nezavadí, web uvidí stejně.

Pokud někdo odesílá e-mail některému ze svých oblíbených adresátů, pak - podle skupiny ve které se nachází - má buďto své kontakty u sebe v Adresáři nebo v adresáři (papírovém). V případě 3. skupiny (a toho vzácného exota jako třeba já který nepoužívá pro své maily webové rozhranní) to bude znamenat podmínku, že se bude nacházet na PC s klávesnicí která mu dané znaky psát umožní. Pokud pravidelně komunikujete s někým v Číně, pak budete muset sáhnout buďto po řešení jako v případě "oblíbené stránky" (internetová klávesnice, převaděče do punycode), nebo - což si myslím bude obvyklejší - zkusit dát "Reply to" ;-)

U jednorázových e-mailů nových kontaktů, které jste práve dostali na navštívence a jediný e-mail který je uvedený je cizí rozsypaný čaj ve kterém se i zavináč skoro ztrácí, tady je každá rada drahá. Budete muset zdvořile požádat buďto o jiný kontakt, nebo tento kontakt přepsaný latinkou pomocí punycode.

Takže to shrňme - po uživatelské stránce je problém pouze tehdy, pokud daný název domény vidíme napsaný v neelektronické formě a chteli bychom jej kopírovat a nenacházíme se na PC s potřebnou klávesnicí či znalostmi (kdyby po mě někdo chtěl abych napsal byť i jediný čínský znak na čínské klávesnici, asi bych měl prima zábavu na jeden dlouhý zimní večer ... pokud by se mělo jednat o celou adresu pak mám co dělat až do jara). Ale tady bych se trošku zarazil - myslíte, že pouze a jen "národní" doménu si zřídí společnost/osoba která komunikuje/obchoduje se zahraničím? Myslím že ne. A web nějakých "Dačic" v Číně (nebo Indii ať trochu obměníme), mě opravdu příliš netrápí. Pokud ho budu někdy vůbec potřebovat, pak nejvýše jednou a přes strejdu Googla.

Na druhou stranu je zde ještě jiný problém - co bezpečnost? Tady už je prostor pro průšvih výrazně větší - domény plachy.eu a plachý.eu jsou báječně zaměnitelné, ještě více třeba jíšová.com a jišová.com (zvláště pokud se budeme orientovat podle zakódovaného xn--jov-gla1dy6b.com a xn--jiov-8na97e.com). K tomuto si dovolím malé rouhání - množství blbců, kteří klikají na každý mail typu "ověřujeme Vaše uživatelské účty, zadejte prosím jméno a heslo" a nebo posílají peníze hodnému panu Mugabemu jr. do Afriky, aby jim za to mohl převést na účet větší částku, bude vždy konstantní. Obávám se, že mezinárodní domény to nezmění, takže jediný scénář který mě napadá je "únos" spojení, který se tímto stává špatně detekovatelný. Na druhou stranu: 1) jak dobře je detekovatelný dnes 2) kdo by - když už by si s něčím takovým dal práci - použil tak hloupý postup jako HTTP redirect...

A tak, podtrženo sečteno, vracím se obloukem k původní myšlence - co by mohlo na této pěkné "fičuře" někomu vadit? Komplikace minimální (neelektronicky uvedené adresy), přínosy pro "lokální" BFU velké. Napadá mě snad už jen kousavá myšlenka, že někteří IT se prostě nemohou smířit s myšlenkou že v ČR byvá zvykem psát česky, a nechtějí se zdát své anglické QWERTY klávesnice, protože pro psaní čísel by museli stisknout SHIFT a museli by začít hledat jak v terminálu napsat rouru a zda jejich vývojové prostředí bude umět psát většítka, složené a hranaté závorky a vůbec....

Autor: Lukas Plachy | úterý 11.5.2010 0:38 | karma článku: 8.72 | přečteno: 1240x

Další články blogera

Lukas Plachy

Proč už zase modelujete jen "na úspěch"...

Vážený pane Sedláčku, i když si Vás rád poslechnu či přečtu, nemohu se vždy zbavit dojmu, kterým jste mě tentokrát ve Vašem posledním příspěvku "praštil" přes nos tak, že jsem i v křesle před počítačem málem udělal salto (nazad).

10.8.2019 v 19:24 | Karma článku: 5.04 | Přečteno: 138 | Diskuse

Lukas Plachy

Střelba do vlastních řad: Živit se v IT poctivě? Nemožné...

Dnes není nejmenších pochyb o tom, jak báječně se informační technologie rozšířily mezi nás a do našich životů. Obdobně se v jisté báji radovali obyvatele Tróje nad jedním dřevěným koněm. A tím nemám na mysli počítačové viry.

21.5.2019 v 16:17 | Karma článku: 16.80 | Přečteno: 1336 | Diskuse

Lukas Plachy

Omluva seniorce před divadlem...

Bylo ještě docela světlo, takže nic nenapovídalo tomu, že se kvapem blíží sedmá hodina večer, když jsem spěchal od fontány u brněnského Janáčkova divadla.

13.5.2019 v 21:23 | Karma článku: 17.10 | Přečteno: 851 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jaroslav Chudáček

Americké námořnictvo přiznalo existenci UFO's

Médii včera proběhla zajímavá zpráva, která sice nejasnosti o UFO ́s a ufounech nijak nevyřešila, ale snad odstraní tabu, které se tohoto tématu týká.

19.9.2019 v 10:22 | Karma článku: 17.94 | Přečteno: 748 | Diskuse

Dana Tenzler

Proč padají kroupy spíš přes den a ne v noci?

Zamysleli jste se někdy nad tím, že kroupy padají většinou jen ve dne a téměř nikdy v noci? Jak je to možné? (délka blogu 5 min.)

19.9.2019 v 8:00 | Karma článku: 25.56 | Přečteno: 562 | Diskuse

Jan Fikáček

Nevědecké pohádky moderní vědy I - nekonečno

Fyzika se dostává extrémně daleko od našeho přirozeného světa, a tím se ocitá v oblasti záhad, které je hodně těžké pochopit. Nejednou si s nimi neporadí i ti největší géniové. Pak je ale velmi důležité vyloučit prosté chyby.

16.9.2019 v 9:07 | Karma článku: 37.53 | Přečteno: 1691 | Diskuse

Dana Tenzler

Co si počít, když jste zapomněli, kde máte svou atomovou bombu?

“Kam jsem to jenom dal(a)?” je velice napínavá otázka. O to napínavější, když je ztraceným předmětem... atomová bomba. (délka blogu 10 min.)

16.9.2019 v 8:00 | Karma článku: 25.58 | Přečteno: 717 | Diskuse

Zdenek Slanina

Fraška na UPOL připomíná, že ochrana akademických whistleblowerů u nás neexistuje záměrně

Univerzita v Olomouci není jen jednou další institucí, kde se provalila hniloba akademických nepřístojností. Stejně jako jinde se tam ani neřešila ochrana akademických whistleblowerů, neb nebyla žádoucí. Naopak nežádoucí byli oni.

15.9.2019 v 15:33 | Karma článku: 32.75 | Přečteno: 6492 |
Počet článků 24 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1679

Odborník je člověk, který ví stále více o stále méně věcech, až nakonec ví úplně vše o naprosto ničem.

Osoba se širokým rozhledem je člověk, který ví stále méně o stále více věcech, až nakonec neví vůbec nic o naprosto všem.

 

Jsem odborník se širokým rozhledem - nevím vůbec nic o naprosto ničem.
http://lukas.plachy.eu

Seznam rubrik

více

Najdete na iDNES.cz