Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Výkřik psance datových spojení

Přesouvání služeb z lokálních provedení do provedení "online", tedy kdy se počítače mění zpátky na hloupé terminály, které pouze přeposílají uživatelské požadavky a zobrazují výsledky, je žhavým trendem moderní doby. Proboha zastavte tuhle pitomost!

Při práci s mobilem (a nejen s ním) máme ruce svázané datovým připojením. L. Plachý

Zrovna dnes jsem si přečetl zajímavý článek pana Čermáka o Výkřiku oběti datového roamingu. S informací, která je smyslem toho článku tímto nepolemizuji, naopak s ní zcela souhlasím (pokud je cena za kterou nakupujeme data doma cenou odpovídající realizaci, tak proč ksakru za hranicemi platím jak Rockerfeller?). Co mě ale vyloženě vytáčí je situace, která k této "závislosti" na datovém připojení vede. Pan Čermák jmenovitě uvádí tyto příklady využití, ke kterým potřebuje(me?) data:

  • mapy
  • slovník
  • jízdní řád
  • noviny
  • synchronizovaný kalendář

Ať se na mě nikdo nezlobí, ale fakt, že se nacházíme ve společnosti, která vůbec vymyslí takovéto služby online (a že někdo takovéto služby online taky používá) me skoro děsí! Jestli jste totiž zaregistrovali, tak v tomto seznamu jsou smíchány 2 druhy služeb (chcete-li aplikací), kde první dvě vůbec nemají co dělat online! K čemu je mi mapa, sloužící apriori orientaci v neznámém či dokonce "divokém" prostředí, když k tomu potřebuji mobilní signál (tedy nacházet se v "čitelném", civilizovaném prostředí, o kterém mám dopředu stejně všechny informace)? K čemu je mi slovník, když se nejprve musí s "domorodou" sítí domluvit můj mobil? A především - ať už mapy nebo slovník - to je ukládací prostor tak drahý, tak nedostupný, tak omezený, tak problematický, že tyto data nemohu mít přímo v telefonu nahrána? (A jen pro přesnost: naopak u novin, kalendáře a v zásadě i jízdního řádu jejich nutnost býti provozovány v online režimu nerozporuji, snad jen ten jízdní řád je trochu na pomezí...)

Fuj! Stáváme se otroky kabelu (a je jedno, že je to jen ten "vzdušný" kabel). Zneužíváme Internet způsobem, kterým vůbec nebyl zamýšlen - hergot Internet není vývojové prostředí, to není Platforma, to je komunikační médium pěkně prosím. Co víc - a vyplývá to už i z definice transportních protokolů - není stavový. Pracuje se s dávkami dat, ne se "souvislým" datovým tokem jediného sezení. Googlemaps jsou vynikající pokud se chci podívat jak to vypadá někde, kam se třeba nepodívám, nebo kam normálně nejezedím (indické Dillí například). Ale pokud budu chtít do Dillí náhodou odjet, má být moje oblíbená GPS aplikace navržená tak, aby si příslušná data stáhnula, nakešovala (transparentním a uživatelsky ovlivnitelným způsobem uložila!) a pak mi je poskytnula. A ne, že až přijdeu do Dillí, začnu jako první hledat mobilní signál!!! A tím se vůbec nedotýkám problému toho, že u "offline" aplikace bych musel tahat haldu "zbytečných dat" s sebou, nebo kupovat data která nepotřebuji - to přece není pravda, nevidím důvod proč by mi (třeba zrovna Google) ty data zrovna neposkytnul ("nepůjčil"). Nejsem přece blbec abych si stahoval celý Svět! Si stáhnu jen tu část mapy kterou potřebuji, ne?

Použití (zneužití) datového toku zmíněnými aplikacemi je snad možná ještě pochopitelné, ba co více - jak už bylo řečeno - aplikace charakteru vyloženě komunikačního (pošta, IM...) nebo "aktuálního" (noviny) mohou být klidně online (ale i tady bych si dovolil poznámku - co má co dělat poštovní klient na webu? poštovní klient má být aplikace u mě a po Internetu chodit jen ty zprávy! ne celé obrazovky se seznamy, adresářem odesílatelů, nastavením a jánevímčímvším). Ale quo vadis Internete? Kdejaký informační systém se dnes cpe jako "clientless" a celý se programuje jako web (a na pomoc interaktivitě se používá jeden hack typu JavaScript, AJAX atp. za druhým), vznikají dokonce i aplikační prostředí kdy vlastní prohlížeč (ano, WEBOVÝ prohlížeč!!) zobrazuje celou plochu i s okýnky jako by se nechumelilo (a server tak obsluhuje plynule i naše data..), vznikají mobily které by mohly být tak užitečnými a báječnými přístroji i mimo jakýkoliv signál (mapy, GPS navigace, hudba, video, rádio(no, dejme tomu..), fotoaparát, knížka, hra, kalkulátor, zápisník/záznamník, keš organizéru/pošty, ...) ale nejsou - protože polovina jejich aplikací je pouze na serveru výrobce mobilu. Proboha jsme normální?

Proč proti tomu tak brojím? Jsem snad zastánce nedotknutelného soukromí (které tímto asi dost utrpí)? Jsem snad zeleným maniakem, který by nejraději zahodil telefon a notebook a lezl po stromech? Jsem snad obráncem míru a Internet vidím jako jeho ohrožení? Jsem snad politikem? Ne - jsem normální člověk, který ale neche být závislý více, než je nezbytně nutné. Ať už na jiných lidech, ať už na infrastruktuře. Protože sám zatraceně dobře vím, kolik práce to dá udržet jakoukoliv infrastrukturu v chodu. Je hezké, že datové připojení získám za pár korun - jenže máte vůbec tušení, kolik statisíců člověkohodin musí být investováno do toho abych to datové připojení měl (skoro) všude na světe? Tak proč bych měl tyto vzácné a drahé, navíc opravdu ne vždy dostupné prostředky plýtvat na to, abych si udělal poznámku do zápisníku? A co hergot na tom, že se mi HNED uloží na serveru a hned ho uvidím odevšud jinud? Snad umím synchronizovat až budu mít spojení, ne? A když vypadne jen jeden jediný malinkatý článeček celého tohohle supersložitého nesmyslu, tak se ke svým poznámkám co? No nedostanu! Jak to skončí? Že když dojde k nějakému průšvihu (počínaje výpadkem proudu, přes porouchy zařízení, jadernou válkou a světovou apokalypsou konče), tak mi můj počítač ani nenabootuje? Už i do elektronických kláves (keyboard) mi výrobce narval Internet! Díkybohu (zatím) jen na stahování dalších rozšíření. Ale směr, kterým směřujeme vypadá tak, že za pár let po stisku klávesy na klaviatuře bude její kód poslán na server výrobce, tam bude nasyntetizován příslušný tón, a jako streamované médium mi poslán během cca 0,00025 msec zpátky. A ještě budou mít tu drzost mi do očí tvrdit, že díky tomuto řešení mi můžou vylepšovat zvukové vzorky "za pochodu". Děte s tímhle k šípku. Ať žije šneček a jeho domeček!

Autor: Lukas Plachy | čtvrtek 20.5.2010 9:30 | karma článku: 16,10 | přečteno: 1463x
  • Další články autora

Lukas Plachy

Proč už zase modelujete jen "na úspěch"...

Vážený pane Sedláčku, i když si Vás rád poslechnu či přečtu, nemohu se vždy zbavit dojmu, kterým jste mě tentokrát ve Vašem posledním příspěvku "praštil" přes nos tak, že jsem i v křesle před počítačem málem udělal salto (nazad).

10.8.2019 v 19:24 | Karma: 6,24 | Přečteno: 198x | Diskuse| Hyde park

Lukas Plachy

Střelba do vlastních řad: Živit se v IT poctivě? Nemožné...

Dnes není nejmenších pochyb o tom, jak báječně se informační technologie rozšířily mezi nás a do našich životů. Obdobně se v jisté báji radovali obyvatele Tróje nad jedním dřevěným koněm. A tím nemám na mysli počítačové viry.

21.5.2019 v 16:17 | Karma: 17,05 | Přečteno: 1395x | Diskuse| Věda

Lukas Plachy

Omluva seniorce před divadlem...

Bylo ještě docela světlo, takže nic nenapovídalo tomu, že se kvapem blíží sedmá hodina večer, když jsem spěchal od fontány u brněnského Janáčkova divadla.

13.5.2019 v 21:23 | Karma: 17,61 | Přečteno: 959x | Diskuse| Kultura

Lukas Plachy

Brexit je jenom ... trade-off.

PC nebo Mac? Televizi od Samsungu nebo od LG? Fotoaparát Canon nebo Nikon? Zůstat v unii či odejít? Koupit si Škodovku nebo Mercedes? Politik X měl ve věci Y rozhodnout tak nebo onak?

9.9.2016 v 14:50 | Karma: 8,89 | Přečteno: 288x | Diskuse| Politika

Lukas Plachy

Na informacích, aneb někomu se prostě nezavděčíte

Dnes večer v jednom nejmenovaném hypermarketu, v informačním koutku, když jsem dostal takový nejasný pocit, že něco na účtence nesedí tak, jak má. Malá úsměvná večerní romance, určená k ranní kávě, začíná:

20.12.2014 v 17:33 | Karma: 5,58 | Přečteno: 170x | Diskuse| Miniblogy
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Znepokojivá čísla. Každý druhý Alžířan žijící v Německu je podezřelý ze zločinu

23. dubna 2024  14:18

Premium Německé úřady zveřejnily znepokojivé kriminální statistiky: podle nich tvoří podezřelé z trestných...

Pošli peníze pro hladové děti, máš 5 sekund, vydírali muže kvůli erotickému videu

23. dubna 2024  14:15

Policisté na Ostravsku vyšetřují případ, kdy se obětí internetových vyděračů stal invalidní...

Meningokok zabil malé dítě. Zvažte očkování, vakcínu hradí stát, radí odborníci

23. dubna 2024  14:12

Smrtící meningokoková bakterie, které podlehne každý desátý nakažený, se od covidu objevuje v Česku...

Problémy ve zdravotnictví se nevyřeší dalším přidáváním peněz, míní premiér

23. dubna 2024  14:02

Problémy českého zdravotnictví se podle premiéra Petra Fialy (ODS) nevyřeší jen dalším přidáváním...

  • Počet článků 24
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1703x
Odborník je člověk, který ví stále více o stále méně věcech, až nakonec ví úplně vše o naprosto ničem.Osoba se širokým rozhledem je člověk, který ví stále méně o stále více věcech, až nakonec neví vůbec nic o naprosto všem.
 

Jsem odborník se širokým rozhledem - nevím vůbec nic o naprosto ničem.

http://lukas.plachy.eu

Seznam rubrik